Wednesday, 26 September 2018

The full results

RHS Banksian Medal, for the winner of the largest money prizes in the horticultural classes: Martin Hedges.

RHS Banksian Medal, for the winner of the largest money prizes in the horticultural classes: Martin Hedges.

George Shaw Cup, best vase of mixed dahlias: Martin Hedges.

Jim Knight Challenge Cup, most points in flowers, vegetables and fruit: Martin Hedges.

Certificate of merit for floral art, most points in floral art: Ilse Eve.

Sullivan Rose Trophy, best specimen rose: Mark Richards.

Owen Hammant Cup, best collection of vegetables: Wilma Crush.

Len Holloway Memorial Trophy, most points in pot plant classes: Barbara Baxendale.

Adrian Lindlaw Shield, master gardener for three kinds of vegetables: Martin Hedges.

Ray Williams Memorial Cup, best exhibit in show (flower, fruit and vegetable): Martin Hedges.

Geoff Mitton Cup, Sonning Common front garden competition: 1 Lynda Crocker and Dennis Knox; 2 Roger and Carol Parker; 3 Chris and Geof Mitson.

Flowers

Class 1: 1 Frank Williams; Class 2: 1 Martin Hedges, 2 Keith Hedges, 3 David Smith; Class 3: 1 David Smith, 2 Keith Hedges, 3 Martin Hedges; Class 4: 1 Keith Hedges, 2 David Smith, 3 Martin Hedges; Class 5: 1 David Smith, 2 Martin Hedges, 3 Keith Hedges; Class 6: 1 Martin Hedges, 2 Keith Hedges, 3 David Smith; Class 7: 1 Martin Hedges, 2 Keith Hedges, 3 David Smith; Class 8: 1 Mark Richards; Class 10: 1 Mark Richards; Class 17: 1 Lynda Crocker, 2 Wilma Crush; Class 18: 1 Maureen Stevens; Class 19: 1 Margaret Crush, 2 Lynda Crocker, 3 David Brewer; Class 20: 1 Wilma Crush, 2 Lynda Crocker; Class 21: 1 Val Mundy, 2 Claire Crook; Class 23: 1 Sheila Walker, 2 Rod Norman, 3 Maureen Stevens; Class 24: 1 Barbara Baxendale, 2 Bernard Winnington, 3 Rod Norman; Class 25: 1 Lynda Crocker, 2 Maureen Stevens, 3 Barbara Baxendale; Class 26: 1 David Brewer, 2 Claire Crook, 3 Maureen Stevens; Class 28: 1 Barbara Baxendale, 2 Maureen Stevens, 3 Mark Richards; Class 29: 1 Rod Norman, 2 David Brewer

Vegetables

Class 30: 1 Frank Williams, 2 Martin Hedges, 3 David Brewer; Class 31: 1 Martin Hedges; Class 32: 1 Martin Hedges, 2 Frank Williams; Class 33: 1 Frank Williams, 2 Martin Hedges; Class 34: 1 Martin Hedges; Class 35: 1 Martin Hedges, 2 Frank Williams, 3 Margaret Crush; Class 36: 1 Martin Hedges, 2 Frank Williams, 3 Louise Fooks; Class 37: 1 Frank Williams, 2 Margaret Crush, 3 Martin Hedges; Class 38: 1 Martin Hedges, 2 Frank Williams; Class 39: 1 Martin Hedges, 2 David Brewer; Class 40: 1 Martin Hedges, 2 Frank Williams, 3 David Brewer; Class 41: 1 Martin Hedges, 2 Frank Williams; Class 42: 1 Martin Hedges, 2 Frank Williams; Class 43: 1 Martin Hedges, 2 Margaret Crush; Class 44: 1 Frank Williams, 2 Martin Hedges; Class 45: 1 Martin Hedges; Class 46: 1 Martin Hedges; Class 47: 1 Mark Richards, 2 Lynda Crocker, 3 Martin Hedges; Class 48: 1 Martin Hedges, 2 Sheila Walker; Class 49: 1 Martin Hedges, 2 Frank Williams; Class 50: 1 Martin Hedges; Class 51: 1 Martin Hedges, 2 Louise Fooks, 3 Wilma Crush; Class 52: 1 Martin Hedges; Class 53: 1 Wilma Crush; Class 54: 1 Martin Hedges

Fruit

Class 60: 1 Margaret Crush, 2 Frank Williams, 3 Martin Hedges; Class 61: 1 Martin Hedges, 2 Margaret Crush, 3 Frank Williams; Class 62: 1 Frank Williams; Class 63: 1 Frank Williams; Class 65: 1 Martin Hedges, 2 Frank Williams, 3 Bernard Winnington; Class 66: 1 Frank Williams

Floral art

Class 70: 1 Ilse Eve, 2 Sue Hedges, 3 Maureen Stevens; Class 71: 1 Sheila Walker, 2 Ilse Eve, 3 Sue Hedges; Class 72: 1 Maureen Stevens, 2 Ilse Eve, 3 Sue Hedges

Domestic cookery

Class 80: 1 Jean Mason, 2 Pauline Burling; Class 82: 1 Pauline Burling, 2 Margaret Crush, 3 Jean Mason; Class 83: 1 Jean Mason, 2 Pauline Burling, 3 Sue Hedges; Class 84: 1 Jean Mason; Class 85: 1 Margaret Crush, 2 Jean Mason; Class 86: 1 Jo Stoves, 2 Jean Mason; Class 88: 1 Betty Peet, 2 Jean Mason, 3 Pauline Burling

Children over five

Class 90: 1 Esme Crook; Class 91: 1 Esme Crook; Class 92: 1 Esme Crook; Class 93: 1 Max Miller

Children under five

Class 90: 1 Temperence Hunter; Class 91: 1 Joel Crook; Class 92: 1 Temperence Hunter; Class 93: 1 Temperence Hunter

Photography

Class 100: 1 Bob Newnham, 2 Sheila Walker, 3 Barbara Pilbrow; Class 101: 1 Colin Mather, 2 Bob Newnham; Class 102: 1 Colin Mather, 2 David Seymour, 3 Bob Newnham; Class 103: 1 Bob Newnham, 2 Sara Batting, 3 Colin Mather; Class 104: 1 Bob Newnham, 2 Sara Batting, 3 Colin Mather

Handicraft

Class 110: 1 Ann Holt; Class 111: 1 Ann Holt, 2 Sylvia Dickins, 3 Margaret Crush; Class 112: 1 Maureen Stevens, 2 Claire Crook, 3 Barbara Chambers

More News:

Latest video from

VIDEO: Tributes paid after rugby player's death
 

POLL: Have your say