Tuesday, 25 September 2018

Prize for show treasurer as he gives up after 30 years

HUNDREDS of people attended the 55th Chiltern Edge Horticultural Society autumn show.

HUNDREDS of people attended the 55th Chiltern Edge Horticultural Society autumn show.

There were about 50 entrants across about 100 classes at the show held at Chiltern Edge School in Sonning Common on Saturday.

Martin Hedges, 44, from Emmer Green, won five trophies including the George Shaw Cup for best vase of mixed dahlias, the Jim Knight Challenge Cup for most points in the flower, vegetable and fruit classes, the Adrian Lindlaw Shield for master gardener for three kinds of vegetable, the Ray Williams Memorial Cup for best exhibit in show (flower, fruit and vegetable) and the Old Barn Cup for most points in the vegetable classes.

He said: “I’ve entered the show for the last eight years and I normally win something each year.

“Gardening is my main hobby — I enjoy being outside rather than cooped up in an office all week.”



The categories included flower, vegetable, floral art, domestic cookery, children’s, handicraft and photography. Points were awarded for entries in each class with the entrant with the most points winning a trophy.

David Brewer, who is retiring as treasurer of the horticultural society after more than 30 years, won the indoor foliage plant in a pot class.

He plans to stand down after Christmas or as soon as a replacement is found.

Mr Brewer, 78, of Wood Lane, Sonning Common, said: “It’s a nice gardening group and it just needs someone to step in, a member or not, and keep track of the accounts.

“I should think I will continue to enter the competitions and to be a helper in other ways.”

Cups were presented by Richard Bisgrove, from the School of Biological Sciences at Reading University.

Michael Wheeler, who organises the show, said the number of entries was slightly down this year, probably because of the wet weather in August.

He said: “Entrants said the amount they entered was less than previous years. They still had enough to show but I know people were putting covers out to protect their blooms from the rain.”

Mr Wheeler paid tribute to Mr Brewer, saying: “David has been a huge asset to us and he is going to be missed.”

Bernard Winnington, of Sonning Common, built a wooden wheelbarrow that was one of the prizes in the raffle, which raised £86 for the Sonning Common Village Gardeners.

He said: “I’ve made seven of these before as a hobby and I usually give them to my great grandchildren. I made the first one for my son 20 years ago.

“I’ve been a member of the gardening club for 22 years so I wanted to do something for them.”

Anyone who is interested in becoming treasurer or a member of the society should call Mr Wheeler on 07944 666022 or send him email at wheeler_micheal@yahoo.co.uk

The full results were as  follows:

Trophies

RHS Banksian Medal, awarded to the winner of the the largest of money prizes in the whole of the horticultural classes at the show: J Poska

George Shaw Cup, best vase of mixed dahlias: Martin Hedges

Jim Knight Challenge Cup, most points in flower, vegetables and fruit: Martin Hedges

Certificate of Merit for Floral Art, most points in floral art: Sue Hedges

Owen Hammant Cup, best collection of vegetables: Val Mundy

Len Holloway Memorial Trophy, most points in pot plant classes: Rod Norman

Adrian Lindlaw Shield, master gardener for three kinds of vegetables: Martin Hedges

Ray Williams Memorial Cup, best exhibit in show (flower, fruit and vegetable): Martin Hedges

Geoff Mitton Cup, Sonning Common front garden competition: Lyn Crocker/Dennis Knox

Ken Crush Cup, best single flower: Rod Norman

Anne Alderton Trophy, most points in flower classes: J Poska and Claire Crook

Old Barn Cup, most points in vegetable classes: Martin Hedges

Chairman’s Cup, most points in floral art: Sue Hedges

Domestic Trophy, most points in domestic classes:  J Poska

Baskerville Cup, most point in photography classes: Colin Mather

Devon Cup, most points in children’s classes: Esme Crook

Charlie Jarvis Cup, most points in handicraft section for paintings: Barry Gibbons

Dylan Jarvis Cup, most points in handicraft section for handicraft: J Poska

Children five and over: Esme Crook, Joel Crook, Temperance Hunter, Isabel Walsh, Bella Fooks, Sylvia Fooks

Children under five: Sylvia Fooks

Children’s school competition: 1 Evieriska, 2 August, 3 Isabel

Flowers

Class 1: 1 Frank Williams,  2 Lynda Crocker

Class 2: 1 Martin Hedges,  2 Keith Hedges, 3 David Smith

Class 3: 1 David Poole,  2 Martin Hedges, 3 David Smith

Class 4: 1 David Smith, 2 Keith Hedges, 3 Martin Hedges

Class 5: 1 Keith Hedges,  2 Martin Hedges, 3 David Smith

Class 6: 1 Keith Hedges,  2 Martin Hedges, 3 David Smith

Class 7: 1 Martin Hedges,  2 Keith Hedges, 3 David Smith

Class 8: 1 Louise Fooks

Class 12: 1 Bernard Winnington, 2 Moira Poole

Class 13: 1 J Poska

Class 16: 1 Lynda Crocker

Class 17: 1 Val Mundy,  2 J Poska, 3 Lynda Crocker

Class 19: 1 Lynda Crocker,  2 Claire Crook, 3 Val Mundy

Class 21: 1 Rod Norman,  2 Sheila Walker, 3 David Brewer

Class 22: 1 Rod Norman,  2 Barbara Baxendale, 3 D Poole

Class 23: 1 David Brewer,  2 Rod Norman, 3 Claire Crook

Class 24: 1 David Poole,  2 Claire Crook, 3 Val Mundy

Class 25: 1 David Poole,  Ann Dismukes

Class 26: 1 Rod Norman,  2 Barbara Baxendale, 3 Lynda Crocker

Class 27: 1 Jim Hammant,  2 Rod Norman, 3 David Brewer

Vegetables

Class 30: 1 Martin Hedges,  2 Geoffrey Adams

Class 31: 1 Martin Hedges,  2 Geoffrey Adams, 3 David Poole

Class 32: 1 Martin Hedges,  2 Frank Williams

Class 33: 1 Martin Hedges,  2 Frank Williams

Class 34: 1 Geoffrey Adams,  2 Martin Hedges

Class 35: 1 Martin Hedges,  2 Frank Williams

Class 36: 1 Martin Hedges,  2 Frank Williams, 3 Sheila Walker

Class 37: 1 Martin Hedges,  2 Louise Fooks, 3 Jim Hammant

Class 38: 1 Martin Hedges,  2 Geoffrey Adams, 3 J Poska

Class 39: 1 Martin Hedges,  2 J Poska, 3 David Brewer

Class 40: 1 Frank Williams,  2 Martin Hedges

Class 41: 1 Martin Hedges,  2 Louise Fooks

Class 42: 1 Martin Hedges

Class 43: 1 Martin Hedges

Class 44: 1 Frank Williams,  2 Martin Hedges

Class 45: 1 Martin Hedges

Class 46: 1 Louise Fooks,  2 Martin Hedges, 3 J Poska

Class 47: 1 Louise Fooks,  2 Martin Hedges, 3 Rod Norman

Class 48: 1 Louise Fooks,  2 Martin Hedges

Class 49: 1 Martin Hedges

Class 50: 1 Martin Hedges

Class 51: 1 Martin Hedges

Class 52: 1 Martin Hedges

Class 53: 1 Val Mundy,  2 J Poska

Class 54: 1 Martin Hedges

Fruit

Class 60: 1 Frank Williams,  2 Martin Hedges, 3 Nigel Crush

Class 61: 1 Frank Williams,  2 Lynda Crocker, 3 Geoffrey Adams

Class 62: 1 Val Mundy,  2 Claire Crook, 3 Frank Williams

Class 63: 1 Frank Williams

Class 64: 1 Frank Williams

Floral Art

Class 70: 1 Sue Hedges

Class 71: 1 Julia Perry,  2 J Bree, 3 Sheila Walker

Class 72: 1 J Poska, Sue Hedges, 3 Julia Perry

Domestic

Class 80: 1 Claire Crook,  2 Julia Perry

Class 81: 1 Claire Crook,  2 J Poska

Class 82: 1 J Poska

Class 83: 1 J Poska

Class 85: 1 J Poska

Class 86: 1 Joyce Brewer,  2 J Poska, 3 Claire Crook

Class 87: 1 Claire Crook,  2 Joyce Brewer, 3 J Poska

Children five and over

Class 90: 1 Miss E Crook,  2 Miss B Fooks, 3 Miss I Walsh

Class 91: 1 Miss B Fooks,  2 Miss Esme Fooks, 3 Joel Crook

Class 92: 1 Miss T Hunter,  2 Miss Esme Fooks, 3 Joel Crook

Class 93: 1 Miss T Hunter,  2 Miss I Walsh

Children under five

Class 90: 1 Miss Sylvia Fooks

Class 91: 1 Miss Sylvia Fooks

Photography

Class 100: 1 Jim Hammant,  2 Bernard Winnington,  3 Nigel Crush

Class 101: 1 Jim Hammant,  2 Colin Mather, 3 Sheila Walker

Class 102: 1 Moira Poole,  2 Nigel Crush, 3 Jim Hammant

Class 103: 1 Moira Poole,  2 Nigel Crush, 3 Colin Mather

Class 104: 1 Colin Mather,  2 Sheila Walker, 3 Moira Poole

Handicraft

Class 110: 1 Barry Gibbons,  2 Sylvia Dickins, 3 J Poska

Class 111: 1 J Poska, 2 E Robinson, 3 Barry Gibbons

Class 112: 1 J Poska, 2 Claire Crook, 3 E Robinson



More News:

Latest video from

VIDEO: Tributes paid after rugby player's death
 

POLL: Have your say