Wednesday, 18 October 2017

Ward results for South Oxfordshire District Council

BENSON AND CROWMARSH

*shows incumbent



BENSON AND CROWMARSH (two seats)

Elected

Felix Bloomfield*, Conservative, 2,247 (29.22%)



Richard Pullen, Conservative, 1,770 (23.01%)

Not elected

Sue Cooper, Liberal Democrat, 1,457 (18.94%)

George Levy, Liberal Democrat, 618 (8.04%)

Andrea Jane Powell, Green, 606 (7.88%)

Jim Merritt, Labour, 513 (6.67%)

Adam Wood, Labour, 480 (6.24%)



GORING (one seat)

Elected

Kevin Bulmer, Conservative, 1,264 (56.73%)

Not elected

Caroline Wardle, Liberal Democrat, 403 (18.09%)

Fran Wright, Labour, 316 (14.18%)

James Welch Norman, Green, 245 (11%)

 

HENLEY (three seats)

Elected

Lorraine Hillier, Conservative, 2,445 (14.82%)

Joan Bland*, Conservative, 2,234 (13.54%)

Stefan Gawrysiak, Henley Residents’ Group, 2,139 (12.97%)

Not elected

William Hall*, Conservative, 2,050 (12.43%)

Simon Narracott, Henley Residents’ Group, 1,231 (7.46%)

Elizabeth Hodgkin*, Independent, 1,175 (7.12%)

Ken Arlett, UK Independence Party, 939 (5.69%)

Jeni Wood*, Independent, 730 (4.42%)

Elisabeth Geake, Green, 671 (4.07%)

Ian Petrie, Green, 595 (3.61%)

Neill Hendry, Liberal Democrat, 502 (3.04%)

Cornelius Kavanagh, Labour, 499 (3.02%)

Chris Jones, UK Independence Party, 467 (2.83%)

David Thomas, Liberal Democrat, 451 (2.73%)

Richard Rule, Green, 370 (2.24%)



KIDMORE END AND WHITCHURCH  (one seat)

Elected

Rob Simister*, Conservative, 1,073 (48.6%)

Not elected

Peter Dragonetti, Green, 551 (24.95%)

Amanda Holland, Labour, 205 (9.28%)

Keith Brooks, Independent, 194 (8.79%)

Harry Butterworth, Liberal Democrat, 185 (8.38%)

 

SONNING COMMON (two seats)

Elected

Paul Harrison*, Conservative, 2,444 (32.98%)

Martin Akehurst, Conservative, 2,432 (32.82%)

Not elected

David Winchester, Labour, 651 (8.78%)

Alison Smart, Green, 519 (7%)

Chris Wright, Labour, 510 (6.88%)

Andy Davies, Liberal Democrat, 431 (5.82%)

Jill Davies, Liberal Democrat, 424 (5.72%)



WATLINGTON (one seat)

Elected

Anna Badcock*, Conservative, 1,462 (65.97%)

Not elected

Tom Bindoff, Green, 352 (15.88%)

Tony Winters, Labour, 216 (9.75%)

Catherine Hughes, Liberal Democrat, 186 (8.39%)



WOODCOTE AND ROTHERFIELD (two seats)

Elected

Charles Bailey, Conservative, 2,986 (37.02%)

David Nimmo Smith, Conservative, 2,710 (33.6%)

Not elected

Andrew James Wallis, Green, 888 (11.01%)

James David Cooper, Liberal Democrat, 847 (10.5%)

Veronica Treacher, Labour, 634 (7.86%)



More News:

Latest video from

VIDEO: WW2 battles relived at Mapledurham
 

POLL: Have your say