Tuesday, 23 October 2018

HOME COUNTIES PREMIER LEAGUE

HOME COUNTIES PREMIER LEAGUE

Division 1

Finchampstead (7) 186-9, Thame Town (20) 210-7; Henley (20) 241-8, Banbury (6) 157; High Wycombe (6) 171, Tring Park (20) 174-8; Oxford (3) 96, Aston Rowant (20) 100-5; Slough (20) 243-6, Horspath (6) 180-9.

MORRANT THAMES VALLEY LEAGUE

Division 1

Cove (20) 263-6 beat Boyne Hill (9) 261-9 by four wickets; Cookham Dean (20) 154-3 beat Reading (6) 153 by seven wickets; Henley 2nds (20) 220-8 beat Falkland (11) 216-9 by two wickets; Gerrards C (20) 230-8 beat Stoke Green (7) 119 by 111 runs; N Maidenhead (20) 250-9 beat Slough 2nds (12) 249 by one wicket.

Division 2A

Amersham 2nds (20) 321-6 beat Kew (6) 144 by 177 runs; Eversley (20) 57-0 beat OMT (0) 54 by 10 wickets; Hayes (20) 292-7 beat Windsor (10) 288-7 by three wickets; Kidmore End (20) 238 beat Marlow (8) 104 by 134 runs; Maidenhead and Bray (20) 126-7 beat Chesham 2nds (7) 125 by three wickets.

Division 2B

Aldershot (20) 397-5 beat Finchampstead 2nds (4) 93 by 304 runs; Beaconsfield (7) 96 lost to High Wycombe 2nds (20) 114 by 18 runs; Royal Ascot (20) 168-3 beat Hurst (6) 167-8 by seven wickets; Wokingham 2nds (7) v Thatcham (7), match cancelled.

Division 4A

Binfield (20) 269-2 beat White Waltham (3) 113 by 156 runs; Newbury (20) 261 beat Henley 3rds (7) 98 by 163 runs; Sulhamstead and Ufton (20) 74-3 beat Reading 2nds (2) 71 by seven wickets; Royal Ascot 2nds (7) 167-7 lost to Boyne Hill 2nds (20) 250-5 by 83 runs; Theale and Tilehurst (20) 168-6 beat Bagshot 2nds (7) 166-9 by four wickets.

Division 5B

Boyne Hill 3rds (10) 154 lost to Aldershot 2nds (20) 156 by two runs; Bracknell (10) 160 lost to Wokingham 3rds (20) 161-9 by one wicket; Eversley 2nds (20) 100-2 beat Purley 2nds (2) 99 by eight wickets; Wargrave 2nds (20) 55-1 beat Sonning 2nds (1) 52 by nine wickets; Thatcham Town 2nds (20) 188-9 beat Falkland 3rds (8) 105 by 83 runs.

Division 7A

Sulhamstead and Ufton 2nds (20) 224-8 beat Fleet 2nds (7) 121 by 103 runs; Newbury 2nds (20) 111-2 beat Theale and Tilehurst 3rds (3) 110 by eight wickets; White Waltham 2nds (20) 145-2 beat Eversley 3rds (4) 142 by eight wickets; Wokingham 4ths (7) v Royal Ascot 3rds (7), match cancelled; Kidmore End 2nds (20) 181-6 beat Yateley 2nds (8) 178-8 by four wickets.

Division 8A

Datchet 4ths (-5), Bradfield 2nds (20), match forfeited by Datchet 4ths; Hayes 3rds (20) 139 beat Bracknell 2nds (6) 39 by 100 runs; R Ascot 4ths (20) 185-8 beat Sonning 3rds (7) 100 by 85 runs; Thatcham 3rds (20) 180 beat Bagshot 3rds (7) 85 by 95 runs; Wargrave 3rds (20) 229-3 beat Boyne Hill 4ths (4) 121 by 108 runs.

Division 9A

Eversley 4ths (20) 108-3 beat Maidenhead and Bray 4ths (4) 102-9 by seven wickets; Finchampstead 5ths (7) v Yateley 3rds (7), match cancelled; Kidmore End 3rds (20) 183-5 beat Wokingham 5ths (8) 182 by five wickets; Newbury 3rds (7) 166 lost to Reading 4ths (20) 200-6 by 34 runs; Windsor 3rds (20), Thatcham Town 4ths (-5), match forfeited by Thatcham Town 4ths.

BERKSHIRE, MID BUCKS AND CHILTERNS LEAGUE

Championship

Braywood (4) 67 lost to Ley Hill (28) 164-9 by 97 runs; Crowthorne and Crown Wood (1) 75 lost to West Reading (25) 81-2 by eight wickets; Harpsden (15) 280-4 winning draw against Chalfont St Giles (7) 187-6; Ruislip Victoria (7) 125 lost to Peppard Stoke Row (29) 199-8 by 74 runs; Welford Park (12) 227 lost to Penn and Tylers Green (30) 241-9 by 14 runs.

CHILTERN AND MID BUCKS LEAGUE

Premier Division

Hurley (30) 140, Holyport (12) 126; Holmer Green (30) 68-2, Emmbrook & Bear (1) 67; Monks Risborough (30) 144, Pinkneys Green (6) 52; Littlewick Green (5) 66, G Kingshill (30) 213-8; Downley (30) 77, Ballinger (10) 71.

Division 1

Pinkneys Green 2nds (30) 254-7, Coleshill (4) 114; Pinner (25) 114-7, Harpsden 2nds (4) 113; Knotty Green (5) 140, Braywood 2nds (25) 142-6; Amersham Hill (8) 100, Denham (27) 128.

Division 3

AmerLee (30), Penn and Tylers Green 2nds (0), match conceded by Penn and Tylers Green 2nds; Emmbrook and Bearwood 2nds (0), Littlewick Green 2nds (30), match conceded by Emmbrook and Bear; Little Marlow 2nds (25) 79-2, Hurley 2nds (1) 76.

WINTECH BERKSHIRE LEAGUE

Premier Division

Farley Hill (2) 87 lost to Woodcote (38) 98-4 by six wickets; Ibis Mapledurham (26) 235-2 winning draw against Goring (9) 150-7; Sandhurst (35) 155-6 beat Mortimer West End (6) 151-8 by four wickets; Woodley (6) 111 lost to Berkshire County Sports (32) 145 by 34 runs.

Division 1

Earley (5) 47 lost to Woodley 2nds (32) 143 by 96 runs; Peppard Stoke Row 2nds (35) 206-6 beat Hawley (3) 87 by 119 runs; Stratfield Turgis/Hartley Wespall (27) 196 winning draw against Crowthorne and Crown Wood (7) 133-7; Twyford and Ruscombe (11) 158-9 lost to Shinfield (32) 159-6 by four wickets; West Reading 2nds (35), Waltham St Lawrence (0), match conceded by Waltham St Lawrence.

Division 2

Peppard Stoke Row 3rds (0), Welford Park 2nds (35), match conceded by Peppard Stoke Row 3rds; Shinfield 2nds (35), Purley (0), match conceded by Purley; Sulhamstead and Ufton 3rds (35), Sandhurst 2nds (0), conceded by Sandhurst; Warfield (37) 67-2 beat West Reading 3rds (1) 66 by eight wickets; Wokingham 6ths 74 (5) lost to Knowl Hill (31) 110 by 36 runs.

Division 3

Binfield 3rds (35) 184-3 beat Earley 2nds (5) 183-7 by seven wickets; Falkland Development (4) 100 lost to Shinfield (33) 102-6 by four wickets; Mortimer v W Reading 4ths, match cancelled.

More News:

Latest video from

VIDEO: Tributes paid after rugby player's death
 

POLL: Have your say