Monday, 17 June 2019

Oratory Prep finish runners-up in county school championships

THE Oratory Preparatory School in Woodcote finished runners-up in the County Cross Country Championships.

More than 350 primary school age children competed in the 13th championships, which were held on March 2 at Maiden Erlegh Chiltern Edge in Sonning Common.

Pupils from 22 primary schools across Oxfordshire took part and there were individual races for boys and girls ranging from Year 1 to Year 6.

Zephyr Gibbon, from Trinity Primary School, won the Year 1 boys’ race, followed by Angus Pearce Harvey, from Woodcote Primary School, in second, and Alfie Mins, from RAF Benson Primary School in third, out of 29 runners.

In the Year 1 girls’ race, Isabelle Craven, from Oratory Prep, finished fastest, followed by Elsie Davies, from Sonning Common, in second, out of 38 runners.

Cassia Bolton Jones, from Goring Primary School, won the Year 2 girls’ race, followed by Daisy Coulson, from Shiplake Primary School, in second, and Abi Peates, from Woodcote Primary School, in third, out of 41 runners.

In the Year 3 boys’ race, Noah Perrone, from Trinity, was first, followed by Gus Fraser, from Oratory Prep, out of 26 runners.

In the girls’ race, Isabelle Stobie, from Trinity, finished first. Grace Voates, from Oratory Prep, was third, while Evie Walker, from Rupert House, and Isolde Garvin, from Nettlebed, came fourth and fifth, respectively, out of 48 runners.

The top eight in the Year 4 boys’ race comprised runners for from schools in and around Henley.

Joshua Sudbury, from Woodcote, finished first, followed by Edward O’Neill, from Oratory Prep, Alexander Lamacraft, from Shiplake, Simione Waqalevu, from RAF Benson, George Hall, from Oratory Prep, Jake Muskett, from Nettlebed, Harry Cox, from Trinity, and Charlie Homer, from Woodcote, out of 18 runners.

In the Year 4 girls’ race, Amelie Bayford, from Oratory Prep, was first, followed by Riona Street, from Goring Primary School, in second, and Allegra Wilson, from Rupert House, in third, out of 43 runners.

Olly Offwood, from Nettlebed, won the Year 5 boys’ race, followed by Joshua Hatt, from Sonning Common, in second, and Joe Barratt, from Oratory Prep, in third, out of 22 runners.

The Year 5 girls’ race was won by Millie Le Beigge, from Nettlebed, while Matilda Manley, from Shiplake, came fourth, Isabella Miles-Kingston, from Rupert House, was fifth, Jemimah Ogston, from Sonning Common, was sixth, Alice Botham, from Woodcote, was seventh, Tilly Phillips, from Whitchurch, was eighth, and Annabel Buff, from Rupert House, was ninth, out of 38 runners.

In the Year 6 boys’ race Edward Tong, from Sacred Heart School in Henley, came third, while Ben Hawley, from Woodcote, came fourth, Max Miller, also from Sacred Heart, came fifth, Mikey Peates, also from Woodcote, came sixth, and James Denney, from Goring, came eighth, out of 12 runners.

Alex Mardan and Mia Hatt, both from Whitchurch, came third and fourth in the Year 6 girls’ race, out of 30 runners.

Wantage topped the overall results table with 66 points ahead of Oratory Prep with 38 points.

Rupert House was fourth with 32 points followed by Whitchurch with 29 points, Trinity with 26 points, Shiplake with 23 points, Sacred Heart with 17 points and Woodcote with 11 points.

Goring finished in 11th place with eight points, followed by Nettlebed Community School with seven points and RAF Benson Primary School with four points.

More News:

Latest video from

VIDEO: Tributes paid after rugby player's death
 

POLL: Have your say