Thursday, 05 August 2021

Full results from the 2013 Henley Show

All the results from The Henley Show 2013.

Horses

The Tattersalls & ROR thoroughbred show series (qualifier): 1 Deep Reflection, owned J Newbold, ridden by H Newbold; 2 Captain Commanche, K Croft, K Croft; 3 Silver Leo, Z Porter-Hill, J Sarjent.

Accumulator with joker: 1 Valentino, D Cooley, P Crago; 2 Balou II, J Dixon, A Thomson; 3 Cosmic Neo, M Fortune, E J Slater.

Henley show area trial: 1 Centura, J Han, J Fisher; 2 Top Rock, S Goodman, J Crippen; 3 Wantos, J Robson, J Crippen.

Light trade turnout: 1 Action Man, A Hyatt, A Hyatt; 2 Baron, W Malone, W Malone; 3 Marlow Black Jack, J-H White, J-H White.

Mercers local jumping: 1 Mai Tempest, K Johnson, K Johnson; 2 Black By the Jack, H Woodford, H Woodford; 3 Lottie, J Dexter, K Johnson.

Tri-zone airlite discovery (first round): 1 Ninja Sue, T Priest, T Priest; 2 El Limit, M Routledge, M Routledge; 3 Southbourne Sabina, S Smallman, S Smallman.

equestrianclearance.com senior newcomers: 1 Casti Aneira, A Burchmore, A Burchmore; 2 Contender B, J Eames, A Burchmore; 3 Bolona, G Fletcher, A Bradstock.

1.15 metre open: 1 Roxette IV, C Browne, C Browne; 2 Positana, A M Cassir, H Cassir; 3 Scholarship, P Brown, M Lonsdale.

Horse and hound foxhunter (first round): 1 Lizzie Mary, K Barzilay, E J Slater; 2 Signorita Z, A M Cassir, H Cassir; 3 Way Okay, V Phillips, C Phillips.

1.30 metre open: 1 Hasard de Favi, Oakingham Stud, A Ray; 2 Keane III, R Willis, R Lewis; 3 Premier Etoile, R Willis, R Willis.

NPS/Equifest M & M in-hand (Welsh A & B): 1 Blackslough Pretty Dancer, J Milward, J Milward; 2 Putwell Cential, D B Dawdney, D B Dawdney; 3 Fieldcote Quiff, H Baker, H Baker.

NPS/Equifest M & M in -hand (Dartmoor, Exmoor, Shetland): 1 Frithesden Carisa, A Bell, A Bell; 2 Bradford Fantasy, H Cannings, H Cannings; 3 Bradford Prophecy, H Cannings, R Cannings.

NPS/Equifest M & M in-hand (Welsh C & D): 1 Broughton Morwena, L Evans, R Skier; 2 Bronte’s Sweet Matilda, Mr/Mrs S Watts, S Watts; 3 Rainhill Olwen, Mr/Mrs Booth, A Booth.

NPS/Equifest M & M in-hand (Connemara, New Forest, Dales, Fell & Highland): 1 Lochlands Principal Flute, W Cox, W Cox; 2 Shirdleyhill Tara, L Brooks, L Brooks; 3 Nyton Master Joker, E Rhodes, E Rhodes.

Henley Show in-hand champion: Lochlands Principal Flute.

Reserve in-hand: Broughton Morwena

NPS silver medal rosette: Lochlands Principal Flute

NPS/Equifest M & M ridden (Welsh A & B): 1 Llanarth Limited Edition, L Pope, K Pope; 2 Glansevin Ganymede, A Coller, E Coller.

NPS/Equifest M & M ridden (Dartmoor, Exmoor & Shetland) 1 Blacknest, H Cannings, M Plumb; 2 Frithesden Flute, K Rowton-Lee, C Brooks.

NPS/Equifest M & M ridden (Welsh C&D): 1 Broughton Morwena, L Evans, R Skier; 2 Pennal Calonmai, B Bright, R Bright; 3 Rainhill Fair Imogine, S O’Halloran, S O’Halloran.

NPS/Equifest ridden (Connemara, New Forest, Dales, Fell & Highland): 1 Moss-side McLaren, B Bright, B Bright; 2 Murthwaite Sarge, W Cox, M Cox; 3 Rosebarr Bobby II, L Bullpit, L Bullpit.

Henley Show ridden champion: Broughton Morwena

Reserve in hand: Moss-side Mclaren

NPS Silver Medal Rosette: Broughton Morwena

Equifest/BSPA piebald/skebald in-hand: 1 Hubble Bubblee, C Goodchild, C Goodchild; 2 Graf’s Espoir, J Belcher, R Belcher; 3 Bob, E Newman, B Connell.

Equifest/BSPA piebald/skewbald ridden: 1 Trevor Finnigan, S Elliott, K Trowbridge; 2 Mischief, C Goodchild-Carter, C Lippet.

Foreign breeds: 1 Quiron, R Sharp, R Sharpe; 2 Athena de Magna Carta, H Nurse, H Nurse; 3 Zircao Songhurst, A Coller, A Coller.

Unaffiliated open veteran in-hand: 1 Fontmell Rockefeller, A Coller, A Coller; 2 Merrie Monksilver, M Dewdney, M Dewdney; 3 Lionheart, S Edmunds, R Edmunds.

Best horse 20 years and over: Merrie Monksilver

Best pony 20 years and over:Rollright Sonata

Unaffiliated open veteran ridden: 1 Virtual Insanity, A Boardman, A Boardman; 2 Lionheart, S Edmunds, S Edmunds; 3 Quiron, R Sharpe, R Sharpe.

Best horse 20 years and over: Virtual Insanity

Best pony 20 years and over: Moredge Showman

Henley Show veteran champion: Virtual Insanity

Reserve veteran: Lionheart

Optimum Cooling/Equifest open ridden hunter (qualifier): 1 Amalfi, R Woulds, R Woulds; 2 Maesfan Saddler, S Edmunds, R Edmunds; 3 Hillowan Harvest Time, Y James, Y James.

Kimblewick hunt prize: Maesfan Saddler

Novice working hunter: 1 Purple Cara, P Quesnel, T Quesnel; 2 Pembridge Jasper, S Sweete/J Knapp, J Knapp; 3 The Bandmaster’s Melody, C Jackson-Bell, C Jackson-Bell.

Kimblewick hunt prize: Forever Golden

Equifest Open working hunter (qualifier): 1 Sportsfield Dusty, J Johnston, K Webb; 2 Carlo Fandango, K Brown, K Brown; 3 Forever Golden, C Jackson-Bell, C Jackson-Bell.

Henley Show champion working hunter: Sportsfield Dusty

Reserve champion: Pembridge Jasper

Style and performance (unaffiliated): 1 Tic Tac, J Burroughs-Haq, J Burroughs-Haq; 2 Homefarms Money Penny, S Pragnell, C Anderson; 3 Donald Duck, J Harrison, C Harrison.

Style and performance (unaffiliated class 221b): 1 Fat Sam, L Rothbarth, S Rothbarth; 2 Crumlin Cracker, S Bagshawe, C Bagshawe; 3 Fieldmouse, N Leach, C Ingham.

Style and performance (unaffiliated class 221c): 1 American Pie, K Marks, D Smith; 2 Fieldmouse, N Leach, C Ingham; 3 Homefarms Money Penny, S Pragnell, C Anderson.

Working hunter pony (unaffiliated): 1 Black Bornish Hill, L Hughes, L Hughes; 2 The Phantom, M Hughes, M Hughes; 3 Crumlin Cracker, S Bagshawe, C Bagshawe.

Best woodland PC: Crumlin Cracker

Best South Oxon PC: Black Bornish Hill

BSPS Working hunter pony (mixed height): 1 Mini Megan, M Marahall, H Marshall; 2 Mister Bosley, C L Watson, K Bettison; 3 Black Bornish Hill, L Hughes, L Hughes.

Best rider: Black Bornish Hill

Pony Club pony: 1 Black Bornish Hill, L Hughes, L Hughes; 2 Glansevin Ganymede, A Coller, E Coller; 3 Whisper, G Noone, V Noone.

Pony Club/riding club horse: 1 Purple Cara, P Quesnel, L Quesnel; 2 Zircao Songhurst, A Coller, A Coller; 3 Our Region, S Farrelly, S Farrelly.

More News:

POLL: Have your say