Saturday, 15 December 2018

Drama festival’s winners named

THE organisers of this year’s Henley Drama Festival at the Kenton Theatre have announced the full

THE organisers of this year’s Henley Drama Festival at the Kenton Theatre have announced the full list of winners following Saturday’s concluding gala night.

A total of 11 different productions entered the festival, which ran for five consecutive nights at the New Street venue.

Competition took place across five categories, with a further eight special awards up for grabs.

As will be seen from the list of winners below, not all the productions were eligible for all of the classes, but many were eligible for more than one.

Following the competitive performances on Tuesday to Friday, the two productions invited back for the gala night by the festival’s professional adjudicator were The Dreaming by Richard James (Maidenhead Drama Guild) and Helen by Thomas Maddren (Shared Intent Theatre, Beaconsfield).



Helen won the festival’s John/Doris Clive-Spencer Award for best original play (Class V) and the Charlotte Thomas Award for a play with an all-female cast (Class II). It also scooped the Dorothy & Arthur Sharp Award for best presentation.

The Dreaming, meanwhile, won the Kenton Drama Award in the open class (Class I). The full list of festival winners is as follows:



FESTIVAL CLASSES

• Class I (Open) Kenton Drama Award: The Dreaming by Richard James (Maidenhead Drama Guild)

Runner-up (Weatherhead Award): Too Long an Autumn by Jimmie Chinn (Sinodun Players, Wallingford)



• Class II (All Women) Charlotte Thomas Award: Helen by Thomas Maddren (Shared Intent Theatre, Beaconsfield)



• Class III (Senior Youth) Reg Judd Award: Fragile by Mark Padbury, Tasha Moar and Daisy Norton (Didcot Phoenix Drama Group)



• Class IV (Junior Youth) Daphne Marshall Memorial Award: The Shadow of the Giants by Mark Oldknow (The Young Theatre 2, Beaconsfield)



• Class V (Best Original Play) John/Doris Clive-Spencer Award: Helen by Thomas Maddren (Shared Intent Theatre, Beaconsfield)



SPECIAL AWARDS

• Best Presentation (Dorothy & Arthur Sharp Award): Helen by Thomas Maddren (Shared Intent Theatre, Beaconsfield)



• Best Actor (Henley Standard Award): David Choules in The Dreaming by Richard James (Maidenhead Drama Guild)



• Best Actress (Hannen Award): Marilyn Johnson in Too Long an Autumn by Jimmie Chinn (Sinodun Players, Wallingford)



• Best Supporting Role (Clive-Spencer Award): Sarah Pickering in Like Us by Stephen Bean (Henley Amateur Operatic and Dramatic Society)



• Best Performance Class III (Young Award): Tasha Moar in Fragile by Mark Padbury, Tasha Moar and Daisy Norton (Didcot Phoenix Drama Group)



• Best Performance Class IV (Cecil Hole Memorial Award): the cast of The Shadow of the Giants (The Young Theatre 2, Beaconsfield)



• Best Supporting Class III/IV (Joanna Jones Award): the Cast of The Beauty Manifesto by Neil Leyshon (Stageworks, Henley)



• Adjudicator’s Choice (Jean Sutherland Memorial Award): Home Free! by Lanford Wilson (The Young Theatre 1, Beaconsfield)



• Magic Moment (Diamond Shield Award): the drunk scene, The Famous Victories of Henry V by Anonymous (Friendly Bombs Theatre Company, Slough)



Following on from the Henley event, many of the productions will now enter to compete in the ODN Drama Festival at Abingdon from June 6 to 11, followed by the Wallingford Drama Festival from June 13 to 17.



More News:

Latest video from

VIDEO: Tributes paid after rugby player's death
 

POLL: Have your say